Titlu Job Operations Manager

Managerul de birou că este

Funcția de manager de birou a apărut relativ recent. Anterior, oamenii au o astfel de profesie numită „administrator“, dar cu o schimbare în birou de afaceri manager de profesie a dobândit noi caracteristici.

manageri de birou de multe ori confundat cu secretarul. Managerul de resurse umane și administrator. O parte a managerului de birou și de a efectua aceste alte funcții, dar numai parțial. Hârtia aceeași, birou manager inerente în alte calități.

Office manager - profesioniști implicați în gestionarea tuturor serviciilor de birou, coordonarea activității lor, biroul cu proviziile necesare. Rapoartele direct directorului general sau directorului adjunct al personalului, uneori - șeful departamentului de resurse umane.

Profesionale office manager taxe:

  • supravegherea întregul birou;
  • coordonarea tuturor serviciilor de birou (secretare, administratori curieri, șoferi și muncitori tehnice, etc ...);
  • corespondenta de afaceri;
  • Apel de distribuție;
  • întâlni vizitatori;
  • sprijin administrativ și economic al întregului personal de birou;
  • lucra cu documentele contabile primare în programul 1C;
  • pregătirea facturilor, facturi;
  • scrie-off de materiale;
  • evidența, pregătirea diferitelor rapoarte;
  • cheltuielile de birou, de gestionare a documentelor de plată;
  • organizarea de festivaluri și alte evenimente corporate;
  • curățenie și ordine în birou;
  • analiza performanței furnizorului - această cerință nu este valabilă în toate societățile;
  • evidență peste concediu, timp și ore suplimentare compensatorii ore - nu este o cerință pentru toate companiile;
  • vize, invitații, înregistrările pentru angajații străini - este adesea o cerință impusă în companiile importante din România, în special - construcția și asigurări;
  • corespondenta de afaceri într-o limbă străină - o cerință a marilor companii străine sau românești;
  • Acționând interpret - această cerință se aplică numai companiilor occidentale.

Acestea sunt sarcinile de bază ale managerilor de birou, dar, așa cum spun ei reprezentanți ai agențiilor de recrutare, în diferite companii, în plus față de caracteristicile de mai sus, pentru managerii de birou sunt prezentate cerințe foarte diferite. Companiile occidentale, cel mai adesea, managerul de birou combină funcțiile de: casnică + birou + secretar asistent personal, și, de fapt, este echivalent cu post - directorul administrativ al companiei.

  • de multe ori necesită studii superioare, dar poate fi un mediu special companiilor mici;
  • datorită faptului că nu numai în cazul în care este gătit manageri de birou, cele mai multe companii prefera specialiști cu studii umaniste - filologie, jurnalism, în domeniul PR, uneori - economice;
  • a încurajat, în continuare la învățământul superior - sfârșitul cursurilor specializate;
  • Salută finalizarea cursurilor suplimentare privind cunoașterea PC (Word, Excel), cunoașterea 1C;
  • cunoașterea unei limbi străine - în societățile occidentale este o cerință obligatorie.

la cerințele managerului de birou:

  • aptitudini organizatorice;
  • autonomie în luarea deciziilor;
  • distribuirea responsabilităților în rândul personalului;
  • abilități de comunicare;
  • flexibilitate;
  • răbdare;
  • tact;
  • punctualitate;
  • integritate;
  • eticheta de afaceri.