office manager Atribuții

Fiecare companie, organizație sau companie trebuie să aibă în personalul său de experți capabili să se angajeze în activități de management în domeniul documentare, înregistrări și deciziile de diverse probleme organizatorice. Specialist pentru a îndeplini cerințele de date ale întreprinderii, este managerul de birou cu secretari.

Puterile asupra numirii managerului de oficiu poștal și eliberarea de la birou, de regulă, este directorul general al companiei, care devine, de asemenea, superiorul său și supraveghetorul.

Cerințe pentru candidați

Solicită ca societatea impune un candidat pentru obținerea funcției de manager de birou cu funcții de secretariat sunt după cum urmează:

  • candidatul trebuie să aibă o diplomă universitară (poate fi parțial) sau forme de învățământ secundar;
  • au experiență în poziție similară cu cel puțin un an;
  • au cunoștințe de management de birou, etica în afaceri și cultura muncii;
  • utilizatorii să fie siguri de calculatoare personale și Internet, software-ul Microsoft Office;
  • știu cum să se ocupe cu echipamente de birou: calculator, fax, copiator (MFP), scanere, imprimante.
    Managerul de birou că este

Responsabilitati Operatiuni menendzhera

Bazat pe titlul postului, devine clar ce responsabilități realizează managerul de birou: el trebuie să fie responsabil pentru funcția funcțiilor vitale și să fie managerul problemelor administrative și economice.

Astfel, managerul de birou sunt angajați subordonate unităților economice: șeful de uz casnic, drivere, de curățare. De asemenea, este supusă compania de curierat.

Datorită diferitelor situații de lucru, cum ar fi absența temporară a angajaților din cauza incapacității temporare de muncă sau în vacanță, compania responsabilă pentru îndeplinirea funcțiilor salariatului absent angajatului de la aceeași sau de o unitate adiacentă. Deci, înlocuiți șeful Statului Major absent are managerul de birou. la care este responsabil pentru administrarea resurselor umane. În schimb, are un manager de birou, care este temporar absentă, preia șeful personalului. Adică, managerul oficiu poștal și șeful departamentului de personal, de regulă, sunt interschimbabile.

În activitatea sa, managerul de birou ar trebui să poată utiliza și aplica diferite regulamente, legi, proceduri, ordine, regulamente, instrucțiuni, inclusiv interne întreprinderii, care reglementează activitățile sale. Ar trebui, de asemenea, să adere la regulile de fișa postului și cunosc statutul societății.

Atunci când căutați un candidat potrivit, compania subliniază managerul de birou taxe pentru locul de muncă, care constituie candidații pentru postul vacant. Birou sarcini de manager ca urmare sunt ca el este obligat să efectueze:

Oficiul Manager, precum și toți angajații, este un membru al colectivului de muncă al întreprinderii.

Cerințele relevante sunt întotdeauna prezentate acum, în scopul de a menține ordinea, curățenia atât la locul de muncă, cât și de un spațiu de birouri, conservarea documentelor și a bunurilor materiale, respectarea disciplinei muncii. În plus, compania are nevoie de angajați:
  • în scopul de a îmbunătăți productivitatea și petreacă rațional timpul lor de lucru;
  • utilizarea eficientă a calculatorului, echipamentul de birou și echipamente industriale;
  • cheltui punct de vedere economic materialele utilizate în muncă, energia;
  • respectați instrucțiunile de siguranță la locul de muncă, securitate la incendiu și standardele de sănătate la locul de muncă;
  • distribui secrete comerciale conținute în documentele speciale ale companiei, care ar putea duce la deteriorarea imaginii companiei și a angajaților săi.

  • Managerul de birou că este

    Activitățile de management în cadrul competenței sale, dotate cu drepturile sef birou, pe care le poate utiliza în cursul lucrărilor:

    • în accesul deplin la informații de proprietate (inclusiv confidențiale);
    • cererea din partea angajaților și a artiștilor reprelucrate sau re-înregistrare a documentelor, în cazul în care acestea sunt realizate cu încălcarea;
    • să ia decizii și să semneze documente referitoare la activitățile de gestionare;
    • Autoritățile oferă planuri de îmbunătățire a muncii și a întreprinderii lor;
    • să solicite autorităților crearea condițiilor stabilite prin norme sanitare de lucru;
    • să stabilească sau să încurajeze punerea în aplicare a angajaților din subordine la managerul de birou, de pre-alinierea deciziei cu directorul general.

    În plus, managerul de birou este responsabil pentru întreprindere. a cărei ordine este fixată în descrierea de locuri de muncă. El va fi responsabil pentru acțiunile lor dacă:

    • Nu se va ocupa sau va neglija îndeplinirea funcțiilor lor oficiale;
    • Acesta permite o supraveghere, inclusiv conservarea documentelor, ceea ce va duce la prejudicii întreprinderii ca moral precum și materiale;
    • Acesta va dezvălui datele marcate cu sau „secret comercial“, „Confidențial“;
    • ar încălca regulile de disciplină a muncii, rutina de zi de lucru.

    Rezumând, este posibil să-și exprime opinia că managerul de birou este responsabil, încăpătoare, dar în același timp interesant. Este nevoie de persoane fizice de a comunica, de îngrijire, claritate, capacitatea de a stabili și coordona managementul întreprinderii și a personalului.