închiriere comercial (locuințe)

Caracteristici închiriere comerciale

locuințe comerciale ea

locuințe echitabil comerciale pot fi utilizate în aproape toate tipurile de locuințe. de stat, municipale, în mod individual. În legătură cu dreptul de proprietate asupra universului în sediile altor cetățeni, arendă în condițiile unui acord reciproc, angajarea comerciale în locuințe individuale apare mai des. Pentru a acționa ca o organizație poate proprietar (proprietar).

La livrarea spațiilor de închiriere comerciale, proprietarul pierde dreptul la prestațiile prevăzute pentru repararea lor, întreținerea și întreținerea. contractul de angajare comercial prevede numărul de persoane care au primit dreptul de a utiliza sediul. Aceasta poate include nu numai persoanele care locuiesc cu angajatorul, ci și altor cetățeni, care nu fac parte din familia lui.

Mai devreme de persoane care nu sunt acoperite de termenii contractului se poate face numai cu acordul proprietarului. sediul angajatorului și toți oamenii care locuiesc acolo. Pentru introducerea minorilor pentru a obține un astfel de acord nu trebuetsya.Obektom nici un contract de închiriere poate fi doar o cameră izolată: casa, apartament sau o parte din ea, potrivit pentru ședere permanentă.

închiriere comercial prevede condiție doar pentru locuibil al acestora. Nu există cerințe pentru livability. La schimbarea proprietarului pentru chiriaș rămâne dreptul de utilizarea de locuințe, fără modificarea sau încetarea tratatului anterior.

Contractul de închiriere comerciale făcută în scris și nu necesită legalizare. Nerespectarea acestei condiții poate priva părțile de link-urile potrivite cu termenii contractului.

Contractul de angajare comercial este pentru o perioadă predeterminată de timp. dar nu mai mult de 5 ani. La expirarea acestei perioade, sediul angajatorului are avantajul față de alți cetățeni, pentru înregistrarea unui nou tratat.

Există un concept de contract pe termen scurt - închiriere pentru o perioadă de mai puțin de un an. În acest caz, normele stabilite de relația dintre chiriaș și proprietarul nu primenyayutsya.Po expirarea contractului. proprietarul spațiilor este obligat să notifice angajatorului cu privire la decizia sa de a prelungi și dacă refuzul de a prelungi durata contractului. Nu face acest lucru este un motiv pentru a reînnoi contractul de închiriere în aceleași condiții și la momentul convenit.

Responsabilitățile chiriaș și proprietar

Contractul de închiriere comerciale este bilaterală, impune pe fiecare parte a responsabilităților specifice și angajator prava.Obyazannosti:

  • monitoriza siguranța locuinței;
  • în timp util să plătească o locuință;
  • plăti facturile de utilități (în vigoare la încheierea contractului cu proprietarul locului);
  • face întreținerea spațiilor, cu excepția cazului în care se prevede altfel prin termenii contractului;
  • eliberați perimetrul la sfârșitul termenului contractului;
  • pentru a monitoriza siguranța spațiilor și tras la răspundere pentru daune.
  • furnizarea serviciilor de utilități necesare;
  • face majore cazare reparații;
  • în conformitate cu termenii acordului semnat.

Rezilierea contractului de închiriere comerciale

Un cetățean are dreptul de a rezilia contractul cu condiția notificării în scris proprietarul trei luni înainte de eliberarea spațiilor. Contractul poate fi reziliat de către proprietar în instanță, cu condiția ca nici o plată pentru cazare, distrugerea sau deteriorarea camerei, recunoscând improprii pentru utilizare, utilizarea de locuințe pentru alte scopuri.

servicii juridice

Prin încheierea unui contract de închiriere comercial, ar fi cel mai bine pentru a obține prima consiliere juridică din partea unui avocat cu privire la drepturile de locuințe. Ajuta un specialist de înaltă calificare va ajuta să încheie un contract în condiții mai favorabile pentru tine. respectând drepturile.